Kaikkea kivaa kesällä Katrin päiväkodilla

Kesä tuo mukanaan muutoksia varhaiskasvatuksen arkeen. Monet rutiinit pysyvät ryhmissä samanlaisina kuin muulloinkin, mutta niin työntekijät kuin lapsetkin lomailevat kesällä, joten ryhmien kokoonpanot muuttuvat ajoittain. Alkukesästä Katrin päiväkodilla on ollut rauhallista.

-Ihanaa, kun on ollut pieni ryhmä, niin on ehtinyt jakaa enemmän huomiota kaikille lapsille, iloitsee varhaiskasvatuksen opettaja Oksana Mikkola.

Katrin päiväkodilla on puuhattu paljon ulkona. Siellä on leikitty vesileikkejä, tehty metsäretkiä, leikitty puistossa ja käyty muksubussiajelulla Abraham Ojanperän huvilalla saakka. Parasta on ollut, että on voitu ulkoilla kaikki yhdessä: eri-ikäiset lapset ovat keksineet yhteisiä leikkejä päiväkodin pihalla. Kesäkuussa, kun päiväkodilla on ollut yhden ryhmän tilat tyhjillään, on leikkejä voitu rakentaa muuallekin kuin omiin ryhmätiloihin myös sisällä.

-Alkukesästä käytiin kaupassa jäätelöostoksilla, se oli lapsista kivaa, kertoo Mikkola.

Himpuloiden ryhmässä toiminnan teemana on ollut jo pitkään meri. On muun muassa askarreltu kaloja ja vesileikit olivatkin mukava jatkumo teemalle. Himpuloiden ryhmässä joka päivä rakentuu erilaisen toiminnan ympärille: joskus retkeillään, joskus musisoidaan, joskus harjoitellaan kädentaitoja ja niin edelleen. Kesän kohokohtia ovat olleet ruokailut ulkona: kauniina kesäpäivänä ja sopivan ruoan sattuessa pienetkin, alle 3-vuotiaat ovat kokeilleet miltä ruokailu tuntuu päiväkodin pihalla.

-Ennen juhannusta vietettiin juhannusjuhlia koko päiväkoti yhdessä.  Söimme ulkona herkkuja. Tarjolla oli popcorneja, keksejä ja mehua, hymyilee varhaiskasvatuksen lastenhoitaja Janita Kuupakko ja kertoo, että myös yli 3-vuotiaiden Hulivilien ryhmässä lapset ovat nauttineet saadessaan aikuisilta tavallista enemmän huomiota ryhmäkoon ollessa pienempi.

Hulivilien ryhmässä on aina saatavilla askartelutarvikkeita ja nytkin pöydän ääressä istuu muutamia innokkaita askartelijoita sakset käsissään mainoslehdistä kivoja kuvia leikattavaksi etsien. Isossa lepohuoneessa mahtuu leikkimään vaikka useampaa leikkiä kerrallaan, mutta tällä kertaa puolet tilasta valtaa mielenkiintoisen näköinen kasa tavaraa. Tarkemmin tarkasteltuna, siihenhän rakentuukin kokonainen kesämökkimaailma! Pöydästä on tehty maja, jumppamatto toimii uima-altaana, tasapainoiluun tarkoitettu pehmopala vaihtaa käyttötarkoitustaan tarpeen mukaan: tähän mennessä se on ollut rantatuoli, keinu ja vessanpönttö. Myös hulavanteista on moneksi: välillä ne tarjoavat pyöräilymahdollisuuden, välillä uimareita houkuttelee kellua uimarenkaiden varassa. Täällä mielikuvitus on rajana kesäsuunnitelmille!

Sen sijaan aikuisten kesäsuunnitelmat varhaiskasvatuksen arjen pyörittämiseksi vaatii pitkän ajan ja työn jo ennakkoon:

-Kesäajan suunnittelu alkaa varhain keväällä siitä, kun perheiltä kysellään kesäajan hoidon tarve. Hoitoa tarvitsevien lasten määrä lasketaan päiväkohtaisesti ja sen perusteella suunnitellaan henkilökunnan loma-ajankohdat. Varhaiskasvatuksessa toiminta jatkuu läpi kesän, joten ennakoitavaa on paljon, koska jossain kohtaa kesällä ryhmiä täytyy yhdistää ja siirrytään jopa talojen välillä paikasta toiseen. Tänä kesänä Linnukan päiväkodilta ja esiopetuksesta siirrytään Katrin päiväkotiin heinäkuun ajaksi, kertoo Pia Vilmunen, Linnukan ja Katrin varhaiskasvatusyksiköiden apulaisjohtaja.

Heinäkuun alusta alkaen Katrin päiväkodilla riittää siis jälleen vipinää, kun Linnukan päiväkodin ja -esiopetuksen väki siirtyy kesäpäivystykseen Katriin. Himpuloiden, Hattaroiden ja Hulivilien ryhmät täyttyvät ja lapsia on määrällisesti enemmän paikalla kuin alkukesästä Katrissa. Ohjelmassa tulee olemaan muun muassa retkiä, maalausta ja muita kädentaitojuttuja sekä vesileikkejä; tarkempaa ohjelmaa suunnittelevat läsnäolevat varhaiskasvatuksen opettajat, kuten muulloinkin varhaiskasvatuksen arjessa. Laadukasta ja monipuolista toimintaa on siis tarjolla läpi koko kesän Limingan varhaiskasvatuksessa hoitoa tarvitseville lapsille.

Hulivilien leikkiuima-altaalla kelluu leikkiuimarengas, joka houkuttelee aikuistakin astumaan mukaan leikin lumoavaan maailmaan. Täältä kesäisistä tunnelmista koko Limingan varhaiskasvatuksen puolesta toivotamme lukijalle ihanaa kesää ja aurinkoisia leikkipäiviä!