Monet liminkalaiset urheiluseurat ovat olleet mukana koulujen HaLi-harrastustoiminnassa eri lukuvuosina. Mallin vakiinnuttua perusopetuksen oppilailla on ollut mahdollisuus harrastaa maksuttomasti koulupäivän jälkeen. Harrastukset ovat hyvin suosittuja ja paikallista lajitarjontaa on toivottu valikoimiin. HaLi-ryhmät järjestetään kuitenkin välittömästi koulupäivän jälkeen, mikä on aiheuttanet haasteita urheiluseuroille.
– Iltapäivä-aika on osoittautunut haastavaksi ohjaajien saatavuuden osalta, sillä HaLi-ryhmän ohjaamiseen tulee sitoutua koko lukuvuodeksi. Lähdimme pohtimaan, miten seuroilla olisi yhdenvertainen mahdollisuus osallistua HaLi-toimintaan, kertoo HaLi-koordinaattori Linda Jaakkola-Kärkkäinen.
Opetus- ja kulttuuriministeriö julkaisi uuden Suomi liikkeelle -ohjelman kehittämisavustuksen, jonka avulla uutta yhteistyömallia oli mahdollista alkaa kehittää. Harrastamisen Suomen mallin liikuntaharrastuksesta polku seuratoimintaan -kehittämisavustusta myönnettiin hankkeille, jotka kehittävät perusopetusikäisten lasten liikuntaharrastamisen jatkuvuutta koulupäivän yhteydessä järjestetystä harrastusryhmästä seuroissa tapahtuvaan harrastamiseen.
– Hankeavustus myönnettiin Limingan kunnalle täysimääräisenä, ja koko hankepotti on 20 500 euroa. Siitä avustusta on 80 prosenttia.
Hankkeen toteutusaika on 1.8.2025–31.7.2026. Yhteensä avustusta jaettiin 2,6 miljoonaa euroa.
Saavutettavaa seuratoimintaa -hanke hyödyttää sekä harrastajia että seuroja
Hankkeen tavoitteena on rakentaa polku koulupäivien yhteydessä järjestetystä HaLi-toiminnasta seuratoimintaan. Kehitystyötä tehdään seuraedustajien huomioiden pohjalta, mikä luo uusia ja toimivia yhteistyötapoja. Näin toiminta vastaa aidosti tarpeeseen.
Seurat saavat hankkeesta apua uusien ohjaajien etsimiseen. Se myös mahdollistaa uusien harrastajien löytämisen paikallisten lajien pariin. Yhdessä luotu toimintasuunnitelma luo puitteet yhteistyölle ja kannustaa tekemään yhteistyötä seurojen välillä. Hankkeessa mukana olevien urheiluseurojen näkyvyys vahvistuu koko kunnassa, summaavat hankkeeseen palkatut seuratoimijoiden koordinaattorit Essi Laurila Limingan kiekosta ja Niina Matturi Limingan Niittomiehistä.
Kunnasta hankkeesta ovat mukana liikuntapalvelupäällikkö Janne Laamanen ja HaLi-koordinaattorina toimiva sivitystyspalveluiden suunnittelija Linda Jaakkola-Kärkkäinen.
Hankkeen sisältö rakentui jo keväällä 2025 seuratoimijoille järjestetyn ideointi-iltapäivän päätteeksi. Sisältö rakennettiin niin, että yhteistyökumppanit voivat ilmoittaa kiinnostuksen osallistua toimenpidekohtaisesti. Toimintasuunnitelma pitää sisällään:
- lajijaksoista koostuvat Liikuntapatteri-ryhmät,
- tutustumiskertojen järjestämisen seuratoimintaan,
- lapsille maksuttoman kesätoiminnan järjestämisen ja ohjaamisen,
- harrastuspolun laadinnan yhdessä muiden toimijoiden kanssa ja
- lajien esittelyvideoon osallistumisen.
Kiinnostaako seurakumppanina toimiminen?
Ilmoittautumisen yhteydessä voi ilmaista halukkuuden niihin toimenpiteisiin, joissa seura haluaa olla mukana. Kohderyhmänä ovat paikalliset seurat.
Ilmoita seurasi kumppaniksi Webropol-kyselylomakkeella.
Kevään 2026 lajijaksoille etsitään ohjaajia
Limingassa toimii osana HaLi-kerhoja Liikuntapatteri-niminen monilajiliikuntaryhmä, jossa osallistujat pääsevät kokeilemaan erilaisia liikuntalajeja. Liikuntapatteri-ryhmän vastuuohjaajana toimii Eveliina Kujala Niittomiesten yleisurheilujaostosta. Ilmoittautuminen ryhmiin on ollut avoinna jo aiemmin, mutta osalla kouluista ryhmässä on vielä tilaa.
Liikuntapatteri-ryhmän toimintaa täydennetään nyt niiden rinnalla toteutettavilla lajijaksoilla, jotka kestävät neljä viikkoa. Lajijaksoilla voi päästä siis kokeilemaan vaikka painia, mutta halutessaan lapset voivat myös jatkaa Liikuntapatteri-ryhmän mukana ryhmän oman kalenterin mukaisen lajin harrastamista. Liikuntapatteri-ryhmä ja lajijakso järjestetään samassa tilassa: jos Liikuntapatteri kokoontuu esimerkiksi Krankka-areenalla, järjestetään painin lajijakso areenan molskilla.
– Ajatuksena lajijaksoissa on, että koska seuroille voi olla haastavaa kiinnittää ohjaajaa iltapäiväsaikaan koko lukuvuodeksi, voivat he tulla vetämään liikuntakerhoja neljän kerran jaksoissa. Oppilaat voivat ilmoittautua yksittäisille lajijaksoille sen mukaan, mikä heitä kiinnostaa, tai osallistua vaikka kaikille lajijaksoille ilmoittautumalla ensin Liikuntapatteri-ryhmään, Jaakkola-Kärkkäinen selostaa.
Kevään 2026 lajijaksoilla ohjaajana voi toimia yli 16-vuotias niin lajin harrastaja kuin kokeneempikin lajin parissa toiminut ohjaaja. Yhden lajijakson pituus on neljä 60 minuutin ohjauskertaa. Oppilaille järjestetään erillinen ilmoittautuminen lajijaksoille.
Ilmoittaudu ohjaajaksi Saavutettavaa seuratoimintaa -hankkeen harrastusohjaajaksi tästä Webropol-kyselystä.
Suomi liikkelle -avustuksesta voi lukea lisää Opetus- ja kulttuuriministeriön sivuilla.
