Limingan kunta käynnisti kesäkuussa muuttajatutkimuksen, jossa selvitettiin sekä Liminkaan muuttaneiden ja Limingasta poismuuttaneiden muuton taustalla olevia syitä. Tutkimuksen toteutti suomalainen tutkimuspalveluita toteuttava yritys, Bondata. Tutkimus päätettiin toteuttaa, jotta muuttopäätöksen taustalla olevia syitä ei tarvitsisi enää arvailla, vaan motiiveista löytyisi tutkittua tietoa.
– Liminkaa on useita vuosia markkinoitu yksinkertaistetusti kolmella kärjellä: reilun kokoisilla ja hintaisilla tonteilla, sujuvilla kulkuyhteyksillä sekä lapsiperheiden helpolla arjella. Valitut markkinointivaltit perustuivat viranhaltijoiden ja luottamushenkilöiden oletuksiin sekä saatavilla olevaan tilastotietoon, keitä meille muuttaa ja mistä syistä. Muuttajatutkimuksella saimme tarkistettua, olivatko myyntivalttimme hittejä vai täysiä huteja, avaa elinvoimajohtaja Teemu Haapala.
Muuttajatutkimuksen tarjoama tieto auttaa ohjaamaan kunnan markkinointia oikeaan, asiakaskuntaan purevaan suuntaan. Samalla saatiin selvyyttä siihen, miksi Limingasta muutetaan pois.
– Meille on tärkeä ymmärtää kunnan muuttajaprofiili, jotta osaamme suunnata markkinointia ja palveluita oikeaan suuntaan. Meillä on ollut myös kohtalaisen hyviä arvauksia siitä, keitä nämä poismuuttajat ovat ja miksi he lähtevät. Halusimme perehtyä syihin tarkemmin, jotta meillä olisi käsitys siitä, voisimmeko omalla toiminnallamme ja päätöksenteolla saada tulevaisuudessa useamman lähtöä harkitsevan jäämään.
Tutkimuksessa tavoiteltiin viittäkymmentä viimeisen kolmen vuoden aikana Liminkaan muuttanutta sekä Limingasta poismuuttanutta täysi-ikäistä henkilöä. Tutkimukseen vastasi 40 poismuuttanutta ja 35 kuntaan muuttanutta henkilöä. Tutkimus toteutettiin puhelinhaastatteluna, ja Bondata hankki kohderyhmään kuuluvien henkilöiden yhteystiedot Digi- ja väestötietovirastolta. Limingan kunta ei ole saanut tietää yksittäisten vastaajien henkilöllisyyksiä.
Julkaisemme tutkimuksen keskeisiä havaintoja kolmen uutisen juttusarjana tällä ja ensi viikolla.
Keitä Liminkaan muuttavat ovat?
Liminkaan muuttavista suurin osa – lähes viidennes – on iältään nuoria aikuisia, eli 26–34-vuotiaita. Seuraavaksi eniten muuttajissa on 35–44-vuotiaita. Muuttajista viidennes edustaa kahden aikuisen taloutta ja toinen viidennes lapsiperheitä. Tutkimustulos ei yllätä Haapalaa.
– Olemme jo vuosia todenneet, että Liminkaan muuttaa keskimäärin alle 30-vuotias pariskunta, jolla on yksi tai kaksi alle kouluikäistä lasta. Aavistus osui siis juuri eikä melkein napakymppiin!
Tulomuuttajista valtaosa – 24 prosenttia – on ansiotöissä. Hieman yllättäen seuraavaksi eniten tässä tutkimuksessa muuttajia oli eläkeläisissä, joita oli 9 prosenttia. Liminkaan muuttaneista 60 prosenttia oli muuttanut omakotitaloon, ja heistä vielä 86 prosenttia valmiiseen taloon.
– Tuloksessa näkyy ehkä paljon mediassakin esillä olleet haasteet saada lainaa talon rakentamiseen.

Ketkä muuttavat Limingasta pois?
Poismuuttajista 16 prosenttia on 18–25-vuotiaita ja 12 prosenttia 25–34-vuotiaita. Kolmas suuri ryhmä on yli 55-vuotiaat, joita oli 16 prosenttia. Yllättikö tämä tulos?
– Eipä yllättänyt. Limingassa ei ole toisen asteen jälkeen tarjolla jatko-opiskelumahdollisuuksia, ja kun lähijunakaan ei vielä kulje, on seurauksena luonnollisesti se, että nuoret muuttavat opintojen perässä muualle.
Lähtijöistä 23 prosenttia edusti yhden hengen talouksia ja 20 prosenttia kahden aikuisen talouksia. Opiskelemaan lähtevät nuoret muuttavat usein yksiöön, mutta yhden ja kahden hengen talouksien määrä ei selity yksin nuorilla aikuisilla. Vanhemmassa ikäluokassa näkyy luultavasti se, että esimerkiksi lasten lähdettyä kotoa moni alkaa kaivata siirtymistä pienempiin neliöihin. Rakentaminen tai edes pienemmän omistusasunnon ostaminen ei kuitenkaan välttämättä enää kiinnosta, ja koska Limingassa on vuokra-asuntoja harvakseltaan tarjolla, on moni tässä vaiheessa lähes pakotettu katsomaan uutta kotia kauempaa.
Vuokra-asuntotilanteeseen on jo pohdittu ratkaisuja, ja yhdeksi ratkaisuksi esitettiin Limingan kunnan elinvoimaohjelmassa, että kunta hankkisi vuosittain pienen määrän rivitalo-, kerrostalo- tai vastaavia asuntoja. Aihetta puidaan tulevana syksynä talousarvion valmistelun sekä kuntastrategian päivittämisen yhteydessä.
– Muuttajatutkimuksen tulokset kyllä vahvistavat näkemystä siitä, että vuokra-asuntotilanteen ratkaiseminen on Limingan tulevaisuuden kannalta keskeinen kysymys. Vuokra-asunnot tulevat tarpeeseen myös nuorempien muuttajien tapauksessa. Lähijuna tuo muutaman vuoden kuluttua Limingan lähemmäs Oulua, jolloin korkeakouluopiskelijat voisivat ehkä jäädä asumaan kotikuntaansa.
Tutkimuksen ja tilastojen mukaan Liminkaan muutetaan eniten Oulusta ja Kempeleestä, kun taas kunnasta poismuuttavat valitsevat ylivoimaisesti useimmiten Oulun.
Seuraavassa uutisessa pureudutaan tarkemmin syihin, joiden vuoksi Liminkaan muutetaan ja miksi kunnasta muutetaan pois.
