Kesälomien päättyminen saa monet haaveilemaan uudesta harrastuksesta. Lakeuden kansalaisopiston lukuvuoden 2026–2027 kurssitarjonta on varmistunut, ja ilmoittautuminen kursseille alkaa tänään, maanantaina 17.8. kello 18.00. Toimintaa järjestetään Limingan, Lumijoen ja Tyrnävän kuntien alueella, mikä mahdollistaa harrastamisen lähellä kotia.
– Tarjolla on monipuolisesti kursseja kaikenikäisille harrastajille muun muassa kädentaidoissa, kuvataiteissa, liikunnassa, tanssissa ja musiikissa. Lisäksi opisto järjestää kuvataiteen perusopetusta lapsille ja nuorille, kertoo kansalaisopiston rehtori Jukka Pietilä.
Kurssitarjottimen rakentamisessa on huomioitu keväällä toteutettu asiakaskysely, jossa kartoitettiin uusia kurssi-ideoita ja tapoja kehittää nykyistä toimintaa. Valikoimaan on lisätty uutuutena stressinpurkumenetelmä TRE:n (Tension, Stress and Trauma Releasing Exercises) lyhytkurssi, kalannahka,- ruoanvalmistus- ja pyöränhuoltokurssit. Osa kursseista on tarjolla vasta keväällä 2027 ja niiden sisältö sekä laajuus tarkentuvat myöhemmin.
Kurssien joukosta löytyvät myös perinteisesti hyvin suositut keramiikka- ja yksinlaulukurssit. Kansalaisopistolta vinkataankin, että näiden harrastusten pariin mielivien kannattaa suunnata ilmoittautumaan mahdollisimman pian.
Tutustu tarjontaan ja ilmoittaudu mukaan Lakeuden kansalaisopiston verkkosivuilla.
