Liminganlahden kosteikon rakentamisesta jäi yli maata, jota jaettiin toukokuussa hetken aikaa vapaasti kaikille täyttömaata tarvitseville. Jako kuitenkin keskeytettiin kesäkuun alussa törmäpääskyjen aloitettua pesien tekemisen maakasoihin. Törmäpääsky on erittäin uhanalainen ja rauhoitettu laji, joka pesii yhdyskuntina pystysuorissa, hiekkaisissa rinteissä kuten hiekkakuopissa ja joentörmissä.
Nyt maa-aineksen antamista pystytään jälleen jatkamaan, sillä törmäpääskyjen pesintä on päättynyt tältä kesältä. Maata voivat noutaa yksityiset, viljelijät sekä muut toimijat, joilla on sille tarvetta.
Maat sijaitsevat Liminganlahden luontokeskuksen takana olevalla pellolla, jonne kuljetaan luontokeskuksen vasemmalta puolelta menevää huoltotietä pitkin. Koska maat ovat pellolla, sinne voi olla hankala päästä henkilöautolla. Pellon vieressä olevia sorastettuja polkuja ei saa käyttää. Osoite on Liminganlahden luontokeskus, Rantakurvi 6, Liminka.
– Maiden lastaus tulee järjestää itse, ja maata saa hakea ilman erillistä sopimista. Käytössä on periaate “nopeat syövät hitaat”, eli täyttömaata voi hakea niin kauan kuin sitä riittää , opastaa hankeasiantuntija Heidi Niemelä.
Lisätietoja aiheesta antaa Limingan kunnan hankeasiantuntija Heidi Niemelä (heidi.niemela@liminka.fi / 040 158 2572)
