Elokuu
Liiterirock (K18)
La 1.8. klo 17 Abrahamin kulttuuripuisto.
Rockiin ja bluesiin keskittyvä musiikkitapahtuma, esiintyjinä Konihauta, Roster, Liiterirockers, Ida Elina ja Dr. Feelgood.
Ennakkoliput 30€ Lippu.fi -verkkokaupasta.
Lisätietoja tapahtumasta löytyy Liiterirockin nettisivuilta.
Suur-Limingan markkinat
La 8.8. klo 10-15 Abrahamin kulttuuripuistossa.
Koko perheen eläväinen markkinatapahtuma, jossa historia herää henkiin iloisen tunnelman, monipuolisten myyntikojujen ja ohjelman kautta. Aikataulu, tarkempi ohjelma ja myyjäksi ilmoittautuminen Suur-Limingan markkinoiden nettisivuilta.
Suur-Limingan markkinoilla klo 13 jazz-yhtye Mathias Sandberg Trion ilmaiskeikka.
Tupos-piknik
Lauantaina 8.8. klo 18 alkaen Vesikarin koulun sisäpihalla.
Livemusiikkia, omat eväät sallittu. Tarkempi ohjelma julkaistaan myöhemmin. Järjestäjänä Tupoksen kyläyhdistys.
Lisätietoja tapahtumasta löytyy Kalevan tapahtumakalenterista.

Väinö Tuonela Österbotnicana Orkesteri
Sunnuntaina 16.8. klo 17 Vilho Lampi -museolla (Museoalue, Rantatie 14, 91900 Liminka)
Väinö Tuonela on pohjalainen lauluntekijä, joka ihmettelee lauluissaan ihmiselon erilaisia ilmiöitä ja asetelmia. Väinö Tuonelan Österbotnicana Orkesteri on Tuonelan tuorehko kokoonpano, jonka musiikki on saanut vaikutteita americana-musiikista sekä suomalais-slaavilais-ugrilaisesta perinteestä. Konserttiin on vapaa pääsy. Huomioithan, että museo ei ole esteetön.
Lisätietoja tapahtumasta löytyy Kalevan tapahtumakalenterista.
Den Väntande Själen – Odottava sielu
Ma 17.8. klo 18 Heikki Sarvela -salissa (Linnukkatie 3, 91900 Liminka)
Den väntande själen -konsertissa monikulttuurinen suomalaisuus ja suomenruotsalaisuus sulautuu eurooppalaisiin vaikutteisiin Edith Södergranin runojen, nykymusiikin, rakastettujen klassikoiden ja historian naisten musiikin kautta. Konsertissa kuullaan mm. Pehr Henrik Nordgrenin, Cecilia Damströmin, Jean Sibeliuksen sekä Laura Netzelin lied- ja pianomusiikkia.
Vapaa pääsy, käsiohjelman hinta 15/10€.
Lisätietoja tapahtumasta löytyy Kalevan tapahtumakalenterista.

Muusat Limingan kirjastossa: Liisa Louhela
To 20.8. klo 17 Limingan kirjastossa (Liminganraitti 10, 91900 Liminka)
Tilaisuudessa hailuotolainen kirjailija Liisa Louhela kertoo uusimmasta teoksestaan Mies joka kantoi aurinkoa sylissään (Otava 2026). Haastattelijana Aapo Kukko. Tapahtuma toteutetaan yhteistyössä Oulun Muusajuhlien kanssa.
Vapaa pääsy.
Muusat museossa: Nätti-Jussi – kulkujätkien legenda
La 22.8. klo 17 Vanhan Limingan museoalue. Nätti-Jussi eli Juho Vihtori Nätti oli “kulkujätkien legenda”, joka tuli tunnetuksi vauhdikkaista tarinoistaan pohjoisten metsätyömaiden savotoilla. Noin tunnin mittaisessa esityksessä kuullaan Jussin juttuja ja musiikkia. Nätti-Jussina Hannu Tarvas, musiikista vastaavat Heikki Saarela (laulu) ja Hannu Ervasti (haitari). Tilaisuus on osa Oulun Muusajuhlat -sanataidefestivaalia ja Oulun juhlaviikkojen ohjelmistoa. Oulun Muusajuhlat kuuluu myös Oulu2026-kulttuuriohjelmaan.
Vapaa pääsy, esityksen kesto noin tunnin.
Lisätietoa tapahtumasta löytyy Kalevan tapahtumakalenterista.
Limmifest – lasten ja nuorten kirjallisuus- ja kuvitusfestivaali
Pe 28.8. klo 18 Heikki Sarvela -salissa Prinsessa Pikkiriikki -teatteriesitys. Vapaa pääsy, suositusikä +4 vuotta.
Pe 28.8. K-pop tanssityöpajat lapsille ja nuorille Lakeustalolla. Aikataulutiedot ja ilmoittautuminen myöhemmin www.liminka.fi/limmifest
La 29.8. klo 11 alkaen Limingan kirjastolla karnevaalikulkue, satutuokioita, työpajoja ja paljon muuta!
Tarkempi ohjelma julkaistaan Limmifestin nettisivuilla.
