Narsisseja on jälleen tarjolla kuntalaisille tiistaina torilla

Limingan torilla on tiistaina 19. toukokuuta jaossa suurissa koristeruukuissa keväällä ilahduttaneita narsisseja. Kukat ovat kuivahtaneet, eli niistä ei suoraan ole iloa kotipuutarhan somistamisessa. Narsissit pääsevät kuitenkin sulostuttamaan liminkalaisten pihoja tulevaisuudessa, sillä sipuleille ei ollut jatkokäyttöä Limingan puistoalueilla. Jos kukan kuivattaa kotona, voi sipulin istuttaa syksyllä omaan maahan, jolloin narsissi talvehtii maan alla ja puhkeaa kukoistukseen jälleen ensi keväänä.

Kukkia on tarjolla pusseissa torialueella useita satoja, ja nouto tapahtuu omatoimisesti kello 10 lähtien. Jako jatkuu niin kauan, kuin kukkia on jäljellä.

– Kukat kannattaa kuivattaa kotona viileässä ja pimeässä. Varsia, lehtiä ja kukkia ei kannata irrottaa heti, sillä niiden kasvuvoima siirtyy hiljalleen takaisin sipuliin. Kun varsi on muuttunut ruskeaksi ja kuivunut kunnolla, ne voi katkaista saksilla tai veitsellä läheltä sipulin pintaa. Istutuksen voi tehdä syksyllä, esimerkiksi elo-syyskuussa, opastaa puistopuutarhuri Sari Honka kunnallistekniikan liikelaitokselta.