Kokouskuva Liminka-logolla

Talousarvion valmistelu, EKO‑kortteli ja rakennustarkastajan valinta kunnanhallituksen käsittelyssä

Kunnanhallitus kokoontuu maanantaina 22. kesäkuuta 2026. Kokouksessa käsitellään vuoden 2027 talousarvion ja vuosien 2028–2029 taloussuunnitelman laadintaohjetta. Laadintaohje ohjaa kunnan talousarvion valmistelua ja asettaa keskeiset taloudelliset raamit tuleville vuosille.

– Talousarvion laadintaohjeella linjataan tulevien vuosien talouden suuntaa. Ensi vuoden talousarvio valmistellaan tämän pohjalta syksyn aikana valtuuston päätettäväksi, toteaa talousjohtaja Lasse Siekkinen.

Kunnanhallitus käsittelee myös Limingan EKO‑korttelin katu‑, viher‑ ja vesihuollon rakentamisurakkaa. Käynnissä oleva hankinta on tarkoitus keskeyttää, koska hankkeen toteutuksessa tarvittavan materiaalin saatavuus ei ole varmistunut. Hanke valmistellaan käynnistettäväksi uudelleen myöhemmin.

Lisäksi kunnanhallitus päättää rakennustarkastajan viran täyttämisestä. Virkaan valittava vastaa rakentamiseen liittyvistä lupa‑, valvonta‑ ja ohjaustehtävistä.

Kokouksessa käsitellään myös esitystä rajoittaa moottoriajoneuvolla ajoa kunnan koulujen ja liikuntapaikkojen piha‑alueilla yöaikaan turvallisuuden parantamiseksi.

Tutustu esityslistaan Dynasty-palvelussa