Joko tutustuit koulusi HaLi-tarjontaan? Ilmoittaudu HaLi-ryhmiin 17.9. mennessä

Innokkaimmat HaLi-harrastajat ovat odottaneet HaLi-tarjontojen julkaisua ja ilmoittautumisten alkamista heti koulujen alusta lähtien. Odotus palkittiin viime viikolla, kun ilmoittautuminen HaLi-harrastuksiin avattiin. Keskitetty ilmoittautuminen on käynnissä 11.–17. syyskuuta.

Alkavalle kaudelle tarjontaa on uudistettu, ja erilaisia vaihtoehtoja on useita. Tarjonta on muodostettu oppilaiden toivomista lajeista aina liikunnallisista harrastuksista kädentaitoihin, pelisuunnitteluun ja luontoaiheisiin ryhmiin.

– Suosittelemme ilmoittautumaan 2–3 ryhmään. Osa ryhmistä on todella suosittuja, minkä vuoksi emme välttämättä voi taata kaikille ilmoittautuneille ryhmästä paikkaa. Ilmoittautumalla useampaan ryhmään, lapsi pääsee todennäköisemmin aloittamaan mieluisan HaLi-harrastuksen syksyllä 2024, kertoo HaLi-hankekoordinaattori Linda Jaakkola.

Ryhmien aikataulutuksessa on huomioitu luokkien lukujärjestyksiä. Tärkeää on varmistaa, että HaLi-ryhmään osallistuminen on mahdollista lukujärjestyksen puitteissa, niin että harrastustoimintaan osallistuminen tapahtuu koulupäivän jälkeen.

Keskitetyn ilmoittautumisen aikana kaikki paikat ovat aluksi jonopaikkoja. Aiempien vuosien tapaan ilmoittautumisnopeus ei ratkaise harrastuspaikkaa, joten tarjontaan on mahdollista tutustua rauhassa yhdessä huoltajan kanssa. Lomakkeelle voi esittää toiveen myös mahdollisesta harrastuskaverista.

– Tänä vuonna kokeilemme muutamia uusia käytänteitä. Iltapäivätoiminnassa olevien lasten ei tarvitse erikseen ilmoittautua HaLi-toimintaan. HaLi-toimintaa järjestetään kaikille iltapäivätoiminnan yhteydessä ja tästä on tulossa pian huoltajille lisätietoa. Lisäksi kouluille on koulutettu 30 HaLi-agenttia. HaLi-agentit ovat koulujen 3.–6. luokkien oppilaita, jotka toimivat harrastuskavereina.

Miten ilmoittaudun HaLi-toimintaan?

Koulukohtaiset harrastustarjonnat on julkaistu Harrastava Liminka -sivustolla. Kiinnostaviin ryhmiin ilmoittaudutaan näppärästi samaisella sivustolla. Sivustolta suositellaan valitsemaan ensisijaisesti oman koulun ryhmiä, jotka alkavat suoraan koulupäivän jälkeen. Koulukohtaiset ryhmät saa näkyviin klikkaamalla vasemmasta palkista aine -ryhmän alta koulun nimeä. Ilmoittautua voi tiistaihin 17.9. asti.

Ilmoittautumisohjeistukset tulee lukea kokonaisuudessaan tarkasti ennen ilmoittautumista. Ohjeisiin pääsee klikkaamalla tästä. Ilmoittautumisen jälkeen on tärkeä tarkastaa, että sähköpostiin on tullut vahvistusviesti. Tämä kertoo siitä, että ilmoittautuminen on varmasti siirtynyt järjestelmään.

Ryhmät muodostetaan ilmoittautumisen päätyttyä. Ryhmät pyritään muodostamaan niin, että jokaisella ilmoittautuneella olisi vähintään yksi HaLi-harrastuspaikka.  Kaikille ilmoittautuneille tiedotetaan sähköpostilla harrastusryhmään pääsystä perjantaihin 20.9. mennessä. HaLi-ryhmät starttaavat kouluilla viikolla 39 (23.9. alkaen).

Ilmoittaudu ryhmiin Harrastava Liminka -sivustolla, johon pääset tästä linkistä. 

Tarvitsetko apua HaLi-tarjonnan ja koulun lukujärjestyksen yhteensovittamisessa? Tutustu koulukohtaisiin harrastuslukkareihin tästä linkistä.

Mikä on HaLi-harrastus?

HaLi-harrastukset ovat maksuttomia harrastuksia, joita Limingassa järjestetään 1.–9. luokkien oppilaille. HaLi –Harrastava Liminka –toiminta on osa Opetus- ja kulttuuriministeriön harrastamisen Suomen mallia. Lisätietoa Harrastamisen Suomen mallista ja HaLi–Harrastava Liminka -toiminnasta voi lukea tästä linkistä.

Lisätietoa HaLi-toiminnasta ja ilmoittautumisesta antavat koulujen HaLi-vastuuopettajat, joihin voi olla yhteydessä Wilma-viestillä. Vastuuopettajia ovat:

  • Mari Simonen, Tupoksen koulu
  • Malla Kaarlela, Liminganlahden koulu
  • Sari Meriläinen, Ojanperän koulu

Lisätietoa HaLi-toiminnasta, ryhmien sisällöstä ja ilmoittautumisesta antaa myös HaLi-koordinaattori Linda Jaakkola.