Kukkaniittyjen satoa saa kerätä nyt koteihin

Vuoden 2023 osallistuvan budjetoinnin äänestyksessä toteutukseen valikoitui kukkaniitty Tupokseen, Lintulammentien varteen. Kirkonkylälle perustettiin kukkaniittyjä tutuille paikoille Halpa-Hallin läheisyyteen, minkä lisäksi uusia niittyjä tehtiin Kedonperäntien, Lumijoentien ja Selkäsentien varrelle.

Kuntalaisia ilahduttamaan valikoitui pölyttäjiä houkuttelevia ja näyttäviä lajikkeita. Siemenseoksessa oli mukana muun muassa ruiskaunokkiseosta, hunajakukkaa, unikkoseosta, kesämalvikkia, pellavaa, kesäharsoa. Lisäksi pelloilla on auringonkukkaa, mutta se puhkeaa täyteen kukoistukseensa lähiviikkojen aikana. Auringonkukkien ystävien kannattaa siis malttaa kukkien ihastelun ja keräämisen suhteen vielä hetki, mutta sesongin alettua kukkaa löytyy etenkin Halpa-Hallin läheisyydestä ja Lintulammentien varrelta.

– Kunnan omistamien kukkapeltojen sato on vapaasti kuntalaisten hyödynnettävissä. Peltoja voi käydä ihastelemassa, mutta kukkia saa myös kerätä mukaansa kotia kaunistamaan, kertoo liikelaitosjohtaja Marja-Riitta Vavuli-Kiviniemi.

Kestävän Limingan tavoitteiden mukaisesti viheralueita muunnetaan Limingassa niittyalueiksi, siellä missä se on mahdollista. Alueille on tehty myös infotaulut, jotka kertovat siitä, että alueita on suunniteltu muutettavan niityiksi tulevien vuosien aikana. Aiheeseen voi tutustua tarkemmin kunnossapidon sivun kautta, jonne pääset tästä linkistä.