Kunnanhallitus kokoontuu vuoden viimeisen kerran maanantaina 16. joulukuuta. Asialistalla on muun muassa Limingan kävelyn ja pyöräilyn edistämisohjelma, jossa asetetaan selkeät askeleet kävelyn ja pyöräilyn liikkumisen olosuhteiden kehittämiselle, lisätä motivaatiota ja mahdollisuuksia aktiiviseen kulkemiseen ja näin lisätä kestävän liikkumisen kulkutapaosuutta.
– Edistämisohjelman laadinnassa on osallistettu kuntalaisia ja mukana työssä on ollut laajasti kunnan viranhaltijoita, sekä Traficomin ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen asiantuntijoita. Tavoitteenamme on, että Limingan kävelyn ja pyöräilyn matkamäärät lisääntyvät 30 prosenttia vuoteen 2030 mennessä, kertoo kunnallistekniikan liikelaitosjohtaja Marja-Riitta Vavuli-Kiviniemi.
Lisäksi asialistalla on Tupoksen liikenneturvallisuutta ja keskusta-aluetta kehittävän asemakaavan muutos. Mikäli kunnanhallitus hyväksyy esityksen, tulee kaavaluonnos nähtäville mielipiteitä ja lausuntoja varten.
Tutustu esityslistaan tästä linkistä.
