Lasten- ja nuorten kirjallisuus- ja kuvitustapahtuma LimmiFest järjestetään tänä vuonna kuudetta kertaa. Tapahtuman järjestäjänä toimivan Limingan kirjaston ammattilaiset ovat halunneet nostaa esille lasten- ja nuorten kirjallisuutta uuden Limmi-kirjallisuuspalkinnon kautta. Palkinto jaetaan elokuussa 2025 LimmiFest-tapahtuman yhteydessä. Ensimmäisenä vuonna palkitaan tuore kotimainen lasten kuvakirja, jonka liminkalaislapset äänestävät suosikikseen. Ehdolla olevat kuusi kirjaa ovat kirjaston esiraadin valitsemia.
– Haluamme tällä palkinnolla nostaa esille upeita lasten- ja nuortenkirjallisuuden tekijöitä. Suomessa julkaistaan todella laadukasta kirjallisuutta, jota on hyvä juhlistaa. Paljon lukevana kuntana on mukava antaa arvostusta tekijöille, jotka edesauttavat lasten lukutaitoa, pohtii kirjasto- ja kulttuurijohtaja Janne Nevala.
Voittaja valitaan äänestämällä. Äänestämään pääsevät liminkalaiset 5–6-vuotiaiden lasten päiväkoti- ja eskariryhmät sekä kirjastossa vierailevat lapsiasiakkaat. Äänestys suoritetaan helmikuun aikana ja voittaja julkistetaan Kirjaston päivänä 19.3.2025. Voittajakirjan kirjoittaja ja kuvittaja kutsutaan vierailemaan ensi syksyn LimmiFestiin. Palkinnoksi tekijät saavat lisäksi kunniakirjan sekä Limmi-palkinnon.
– Limingan lapset ja nuoret ovat ahkeria lukijoita. Heiltä löytyy näkemystä siitä, millainen on hyvä kirja. Halusimme ehdottomasti saada lasten äänen kuuluviin palkinnonsaajan valinnassa, kommentoi lasten- ja nuorten kirjastotyöstä vastaava kirjastonhoitaja Salla Kananen.

