Mikko "Peltsi" Peltola ja Osmo Peltola nuotion ääressä.

Peltsi ja Osmo Tupoksen lukevien lasten metsä -kampanjan suojelijoiksi

Luontoseikkailusarjallaan ihastuttaneet Mikko “Peltsi” Peltola ja Osmo Peltola ovat lupautuneet suojelijoiksi Tupoksen lukevien lasten metsä -kampanjaan. Tupoksen koulun 100-vuotisjuhlan kunniaksi perustetussa kampanjassa oppilaat keräävät lukemalla varoja, joiden avulla suojellaan koulun lähistöllä sijaitseva erittäin uhanalainen maankohoamismetsikkö.

–Me olemme tämän kampanjan suojelijoita ja seuraamme tämän kampanjan kulkua koko kevään ajan, Peltsi ja Osmo kertovat.

– Meistä on hirveän tärkeää, että ihmiset lukevat, ja luonnonsuojelu on siksi tärkeää, ettei meillä ole puhdasta ja hyvää luontoa liikaa, he lisäävät.

Tupoksen koululle hanke on niin tärkeä, että kampanjalle haluttiin ehdottomasti arvoisensa suojelijat. Suojelijoiden kautta hankkeelle toivotaan myös näkyvyyttä, jotta muutkin koulut innostuisivat lähtemään vastaavaan kampanjointiin, kertoo Tupoksen koulun rehtori Satu Kemppainen.

– Peltsi ja Osmo ovat varmasti valloittaneet kaikkien sarjaa seuranneiden sydämet lämpimällä otteellaan, ja toivomme, että kampanjamme kautta samankaltaiset arvot tavoittaisivat myös lapset ja nuoret, Kemppainen lisää.

Koulussa kampanja alkoi tammikuun alussa, jolloin kaikki oppilaat pääsivät etsimään itselleen lukusponsorin. Sponsori sitoutuu maksamaan jokaisesta kevätlukukauden aikana luetusta kirjasta ennalta sovitun summan Luonnonperintösäätiön keräystilille. Kyse on ensimmäisestä koululaisten lukemista ja luonnonsuojelua yhdistävästä kampanjasta Suomessa.

Lue lisää hankkeesta ja osallistu keräykseen tämän linkin kautta.

Kuva: Sami Jumppanen/ Yle